مقالات

دستگاه ضد رسوب الکترونیکی چگونه کار می کند ؟

سه شنبه ، 06 خرداد 1399

نحوه کارکرد دستگاه ضد رسوب الکترونیکی ؟

در این تکنولوژی دستگاه  الکترونیکی از امواج الکترومغناطیسی به‌ عنوان مانعی جهت جلوگیری از تشکیل رسوب بر دیواره‌ی سطوح حامل آب های سخت استفاده می کند.

 برای انتقال امواج الکترومغناطیسی به داخل لوله‌های حاوی آب‌ های سخت از یک سیم ‌پیچ در سختی گیر الکترونیکی که به دور لوله پیچیده می‌شود، استفاده می‌گردد.

 امواج مغناطیسی تولیدشده ترکیبات را تا مقیاس مناسب می‌شکنند. این بدان معنی است که رسوب دیگر به داخل لوله‌ها نخواهد چسبید و مقدار رسوبات سفید بسیار کاهش خواهد یافت.

 

در رسوب زدای الکترونیکی با استفاده از ریزپردازنده مدرن و تکنیک‌های پردازش سیگنال، دستگاه یک فرکانس موج‌ شکل پیچیده‌ی منظم تولید می‌کند

 وقتی این فرکانس‌ها اعمال می‌شوند، یک میدان الکتریکی نوسانی به آب وارد می‌شود که موجب تحریک کافی مولکول‌های آب برای آزادسازی کربن دی‌اکسید (CO2) شده و موجب بارش بیکربنات کلسیم می‌شود

 از آن‌جا که بارش در بخش عمده‌ای از آب رخ می‌دهد، دانه‌های بلور بطور طبیعی به ‌سوی یون‌های موجود در آب مانند: روی پخش می‌شوند؛ اندازه و شکل آن‌ها هیچ شباهت فیزیکی به آن‌هایی که در آب تصفیه ‌نشده تشکیل می‌شود ندارد.

 

این فرآیند به‌طور طبیعی موجب افزایش اندک انحلال‌پذیری می‌شود که به آب اشباع‌ نشده اجازه می‌دهد رسوب‌های خارج‌شده را حل و آن‌ها را از سیستم آب حذف کند.

حتی در خارج از سیستم آب، برای مثال در اتصالات حمام، موجب تماس منظم اتصالات با آب تصفیه ‌شده می شود و درنتیجه موجب تمیز کردن آسان‌تر بدون استفاده از مواد شیمیایی خواهد شد.

این روش مقابله با رسوب در مصارفی مانند حرارت و برودت و صنایع شست‌وشو و مبدل‌های حرارتی بسیار سودمند است و در کاربردهای دیگر مانند صنایع غذایی می‌توان بلورهای معلق را با روش‌های غیر شیمیایی و به‌سهولت از آب خارج نمود.