مقالات

تاثیر استفاده از دستگاه ضد رسوب الکترونیکی در محصولات کشاورزی ؟

سه شنبه ، 06 خرداد 1399

تاثیر دستگاه ضد رسوب الکترونیکی در کشاورزی ؟

در اثر استفاده از دستگاه ضد رسوب الکترونیکی درلوله های انتقال آب جهت آبیاری محصولات کشاورزی یک میدان الکترومغناطیسی پیچیده و کمپلکس تشکیل شده که با اعمال نیرو بر روی یون های املاح رسوبگذار (که عمدتا از نوع بی کربنات های محلول بوده و از عوامل اصلی سختی آب می باشند) ، آنها را از حالت یونی خارج کرده و به شکل مو لکولی تبدیل می کند

ماحصل این پروسه ، تبدیل کریستال یونی (کمپلکس  کلسایت در متدوال ترین فرم که رسوبی سخت و چسبنده از خود بجا می گذارد )به کریستال مولکولی (کمپلکس آراگونایت در متداول ترین فرم نرم و غیر چسبنده است) می باشد .

 

مولکول های حاصله به یکدیگر ملحق شده (پدیده دانه برفی یا snowball) و در آب بصورت شناور باقی می ماند و بدین سان نه تنها رسوب گذاری املاح متوقف   می گردد ، بلکه امکان حذف این املاح معلق توسط فیلترهای نسبتا ساده نیز امکان پذیر خواهد گردید .

 

از سویی دیگر با آزاد شدن مولکولهای آب درگیر در هیدراتاسون املاح رسوب گذار، کاهش بیش از 10 درصد کشش سطحی آب و افزایش حلالیت آب ، رسوبات پیشین نیز ازجداره رها شده و در آب حل خواهند شد .

 

کشاورزان و باغداران در اکثر مناطق کم آب کشور به منظور استفاده بهینه از آب ، از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده می کنند . این در حالیست که سختی بالای آب آبیاری و محتوای بالای کربنات کلسیم و منیزیم موجب تشکیل رسوب و ایجاد گرفتگی در لوله ها ، خصوصا در نازلها و قطره چکانها می شود .

 

نمکهای موجود در خاک وآب در سطح خاک جمع شده و موجبات معضل شوره زایی و سفت شدن خاک را فراهم میکند که تجمع نمک ها دراطراف ریشه ها باعث کاهش رشد گیاه شده که همان پیری زودرس است .

 

حلالیت آب به دلیل آزاد شدن مولکولهایی که تا به حال درگیر یونهای فوق الذکر بوده اند بالارفته و باافزایش حلالیت آب ، کشش سطحی کاهش یافته و به دنبال آن خاصیت خیس کنندگی و یا ترشوندگی خاک افزایش می یابد .

 

در نتیجه این فرایند ، ظرفیت نگهداری آب در خاک افزایش یافته و میزان تبخیر در سطح خاک نسبت به آبیاری معمولی کاهش می یابد ، که خود موجب پایین آمدن زمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب می شود.

 

با بالا رفتن حلالیت آب جذب کود و نمکهای خاک توسط گیاه افزایش می یابد که این موضوع به ارتقاء کیفیت و رشد  بیشتر محصول کمک می کند .

در نتیجه خاک سفت (کلوخی) که مانع رشد ریشه های گیاه بودند به خاک نرم تبدیل شده و ریشه زائی گیاه را موجب می شود و به تبع آن ،گیاه شاداب تر شده و مواد غذایی را بهتر در اختیار برگها قرار می دهد که خود افزایش فتوسنتز ، کمیت ، کیفیت و زود رسی محصول را به ارمغان می آورد .

 

🔹تنها با نصب تجهیزات نرم ساز الکترومغناطیسی آب بر روی لوله های خروجی چاه ، لوله های آبیاری بارانی و ایستگاه کنترل مرکزی آبیاری قطره ای از بعضی مزایای زیر برخودار شوید

ازجمله :

 

    در مصرف آب آبیاری تا 30 در صد صرفه جویی کنید .

    خاک کشاورزی خود را اصلاح نمایید .

    آفات کشاورزی را کنترل نمایید .

    محصولات کشاورزی خود را 10 تا 20 روز زودرس نمایید .

    در مصرف کود صرف جویی کنید .

    آب کمتری چهت شیرین کردن زمین شور مصرف نمایید .

    طعم و مزه محصول را بهبود داده و بر کیفیت آن بیافزایید .

    محصولات در ختی و بوته ای خود را درشت و یکدست عمل آورید .

    ریسک هزینه تولید خود را کاهش داده و موفقیت خود را بیمه نمایید .

    از گرفتگی نازل ها ، قطره چکانها و افشانکها در آبیاری قطره ای پیشگیری کرده و  مانع از تشکیل رسوب ، خوردگی لوله و اتصالات شوید .