مقالات

سیزده مزیت برتر استفاده از لوله تک لایه هوشمند بجای پنج لایه و مشابه ها

چهارشنبه ، 18 تير 1399

سیزده مزیت برتر استفاده از لوله پکس تک لایه هوشمند بجای پنج لایه و مشابه ها

 

  1. 1 - مقاومت بیشتر در برابر یخ زدگی و ترکیدگی

ساختارلوله های پکس  درهنگام انسباط و فشار در اثریخ زدن بخاطر انعطاف پذیری زیاد  ،لوله تا حدودی از سایزخود بزرگتر شده  ، وبخوبی در برابر ترکیدگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد . در حالی که بجز لوله نامبرده در دیگر لوله ها اعم از گالوانیزه و پلیمری و یا حتی پنج لایه این موضوع صدق پیدا نمی کند . 

  1. 2 - تحمل فشاربیشتر اجسام ویا مقاومت در برابرضربات مکانیکی  

لوله های پنج لایه در برابرتحمل فشارمکانیکی و یا کششی اجسام بروی آنها  آسیب پذیرترند و براحتی ازبین می روند  

  1.  3 - عدم شکسته و جدا شدن لوله در اثر خم و تا شدن

جهت خم نمودن لوله های پنج لایه باید دقت زیادی نمائید چون با یکبار خم شدن بیش ازحد ،شکسته و از بین می روند . دراین جورمواقع یا باید از رابط استفاده کنید یا لوله را کلا تعویض نمائید . درحالی لوله تک لایه قادر است به حالت خود برگردد این موضوع در گرمایش ازکف بسیار حائز اهمیت می باشد  

  1. 4 - خاصیت برگشت پذیری یا حافظه حرارتی

    بجزلوله پکس تک لایه هیچ لوله ای توان برگشت پذیری به حالت اولیه را ندارد.  یعنی اگر در اثر خم شدن زیاد خم و یا حتی له شده باشد ، می تواند با آبگرم و یا حرارت بوسیله سشوار به حالت اولیه باز گردد . لوله پنج لایه فاقد این مزیت است 

  1.  5 - امکان استفاده از اتصالات پلیمری مهندسی شده

درلوله های پکس هوشمند  ex –a  دست شما برای استفاده و انتخاب اتصالات پلیمری بازاست . این اتصالات با فن آوری به روزی تولید شده اند و با کیفیت زیادی که دارند توجه عده ای را بخود جلب نمود ه اند مانند کسانی که در محیط های مرطوب ساکن هستند ولوله و  اتصالات آنها دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند . 

  1.  6 - قابلیت تعویض لوله در صورت استفاده از خرطومی

لوله های پکس تک لایه بخاطر نرمی و انعطافی که دارند براحتی قادرند در غلاف خرطومی قرارگرفته ودر صورت آسیب دیدن بهر دلیلی ، بدون خرابی لوله جدید جایگزین آن شود . ( البته فقط در سیستم کلکتوری مانند سرد ، گرم و یا شوفاژ )  در صورتی که لوله پنج لایه بخاطر فلزموجود در آن قادر به جابجایی و تعویض نخواهد بود . 

  1.  7 - راندمان بیشتر گرما بخاطر حذف فلز درلوله های سیستم گرمایش ازکف

درگرمایش ازکف هرچقدرکه لوله بتواند گرمای بیشتری از خود ساطع کند در مصرف انرژی بیشترصرفه جویی شده است ضمنی که راندمان بیشتری نیز دارد در صورتی که در لوله های پنج لایه بخاطرفلزآلومینیوم موجود در آن تا حدودی از پرت گرما ی آن گرفته خواهد شد . (در گرمایش ازکف )

  1.  8 - قابلیت استفاده ازسیستم کلکتوری و حذف اتصالات درکف

با استفاده از سیستم لوله کشی کلکتوری عملا اتصالات در کف حذف می شوند و این یعنی خداحافظی با نشتی . البته ناگفته نماند با لوله پنج لایه نیز قادر به استفاده از سیستم کلکتوری نیز هستید . که بیشتر منظور ما مقاومت زیاد لوله های تک لایه در برابر حوادث کارگاهی است ولی با دیگر لوله ها مانند فلزی و غیره امکان سیستم کلکتوری وجد نخواهد داشت .

  1.  9 - کاهش ارتفاع کف سازی

بطور کلی درسیستم کلکتوری و استفاده از لوله های با ضخامت کم و همچنین عدم قرار گیری لوله ها بروی یکدیگر کف سازی زیادی نخواهید داشت که این می تواند دو مزیت بهمراه داشته باشد  مانند کاهش مصالح ساختمانی و کم شدن وزن سقف 

10 – حذف اورینگ در اتصالات پلیمری و برنجی

تمام اتصالات اعم از برنجی و یا پلیمری pex- a  تولید شده فاقد اورینگ هستند و در هنگامی که در جای خود محکم شوند محال است که دچار نشتی و یا در رفتگی شوند در صورتی که در اتصالات پنج لایه بخاطر استفاده از اورینگ و نوع آببندی احتمال پارگی ، نشتی ، و در رفتن لوله از اتصال ( خطای مجری در هنگام سفت نکردن مهره و ماسوره ) همواره وجود دارد . 

11 - لوله های پکس تا سایز 110 تولید می شوند در حالی که در لوله های پنج لایه اینطور نیست و محدویت وجود دارد

12 - دراتصالات پکس ( پلیمری مهندسی شده ppsu ) در سایزهای مخصوصا بالا آببندی اتصالات بدرستی انجام می گیرد در حالی که در اتصالات پنج لایه بصورت پرسی انجام می گیرد واحتمال نشتی در اثر انقباض و انبساط همواره وجود دارد .

13 - ضریب خطای نصاب در هنگام لوله کشی لوله های تک لایه پکس خیلی کمتر از پنج لایه هاست