مقالات

تست لوله کشی برچه اصولی است ؟

سه شنبه ، 06 خرداد 1399

تست لوله کشی برچه اصولی است ؟

بطورکلی در سیستم های تاسیساتی که با لوله های پکس هوشمند یا پنج لایه انجام می گیرد می بایستی قبل از بهره برداری و جهت حصول از عدم نشتی ، سیستم تحت فشار قرار گیرند .

 

این سیستم ها شامل سردوگرم ، فن کوئل و شوفاژ، گرمایش ازکفی و یا ذوب برف و غیره می باشد که قسمت های انجام گرفته می بایستی منطبق و یا در برگیرنده مقرارت ملی ساختمان باشند .

 

تست لوله کشی را بدو صورت تزریق هوا و یاآب در سیستم انجام می دهند که تست بوسیله هوا را اصولا در زمستان و هوای سرد ، (احتمال یخ زدگی و ترکیدگی لوله )  انجام می دهند . البته ناگفته نماند که در زمستان نیز تست بوسیله آب بشرط تخلیه بعد از آن و یا استفاده از ضد یخ مانعی ندارد 

 

تست لوله کشی منطبق بر مقرارت ملی :

- پس از خاتمه لوله کشی پیش از ازنصب لوازم بهداشتی باید دهانه های باز بطور موقت بسته شده و لوله کشی با آب به تریج پر شده و کاملا هواگیری گردد . لازم بذکر است پیش از اقدام به ازمایش باید شبکه لوله کشی را به مدت حداقل دو روز پر از آب نگاه داشت .

 

- آزمایش فشار باید با آب و کمک تلمبه مخصوص آزمایش فشارکه مجهز به فشار سنج است با حداقل 10 بار انجام گیرد ضمنی که فشار سنج را در بالاترین قسمت لوله کشی مورد آزمایش نصب کنید .

 

- مدت آزمایش باید حداقل یک ساعت باشد در این مدت اگر شکستگی و یا نشت آب مشاهده شود باید آزمایش فشار آب پس از رفع عیب دوباره تکرار شود .

 

- پس از نصب لوازم بهداشتی یک بار دیگر باید آزمایش آب انجام شود که نسبت به آب بند بودن آنها اطمینان حاصل شود .